"אנחנו נסתדר עם כל סכום…" – סיפורו של זוג בייעוץ לפרישה
מאי 7, 2017
עסק זוגי בייעוץ פנסיוני
מאי 25, 2017
לדף הבלוגים

מחליפים עבודה? כך תמנעו פגיעה בפנסיה בעתיד

post01

"איזה שטות עשיתי" הוא נאנח. "כל כך טיפשי מצדי". לפני עשר שנים, כשעבר מקום עבודה, לא טיפל בכספי הפיצויים. חברת הביטוח ניכתה 48% מס מהפיצויים החייבים, והפיצויים הפטורים נשארו בקופה.  סוכן המעסיק החדש פתח לו פוליסה חדשה במקום להמשיך את הקודמת. המוצר החדש פחות טוב מהקודם, המס על הקצבה יהיה גבוה יותר. מסתבר שהפגיעה בפנסיה גדולה. "זו לא אשמתך" אשתו אומרת. "אתה לא אמור להבין בדברים האלה, אלא לקבל עצה מקצועית".

מה אתם יכולים לעשות כדי למנוע פגיעה בפנסיה עקב מעבר עבודה?

  1. לקבל טופס 161 (הודעת מעסיק על עזיבת עובד) ומכתב שחרור מהמעסיק, מוקדם ככל האפשר. הפוליסה צריכה לעבור לבעלותכם, כדי למנוע פיגורים בתשלום.
  2. לבדוק שהסכומים הרשומים בטופס 161 נכונים.
  3. למלא טופס 161א (הודעת עובד על עזיבת עבודה) ובו להודיע מה אתם רוצים לעשות בכספי הפיצויים (אם לא מוכרחים ממש – כדאי מאוד לא למשוך!). אם לא הודעתם דבר – הכספים יועברו לרצף קצבה. ניתן להעזר ביעוץ פנסיוני כדי לקבל החלטות.
  4. לגשת לפקיד שומה עם הטופס ולקבל אישורים.
  5. את האישורים לתייק ולשמור לגיל פרישה!
  6. אם אינכם עובדים כרגע, בקשו מחברת הביטוח להעביר את הפוליסה ל"ריסק זמני", על מנת לשמור על הכיסויים הביטוחיים.
  7. אם אתם עוברים למעסיק חדש – בידקו אם כדאי להמשיך את הפוליסה או לפתוח מוצר חדש. דעו שהבחירה בידכם בלבד ואין למעסיק כל השפעה על הבחירה.
  8. אם אתם עוברים לעבוד כעצמאים – המשיכו לשלם סכום קטן, נאמר 200 ₪ לחודש, ועם התפתחות העסק עדכנו את ההפקדות כך שיתאימו להכנסתכם (יש לציין שיש מוצרים שבהם תיתכן הגבלה בעתיד על הגדלת הסכום).

כיועצת פנסיונית, הייתי רוצה לדעת שאנשים מקבלים ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי כשהם מחליפים מעסיק. מדובר בהחלטות חשובות ולרוב לא הפיכות.

ומה עם הלקוח שלי? מאחר שעברו עשר  שנים, המס הגבוה ששולם אבוד, אך חלק מקצבת הפנסיה תהיה פטורה ממס. את המוצר החדש הצלחתי לשפר בצורה משמעותית כך שחלק מהנזק תוקן.

מחליפים עבודה? כך תמנעו פגיעה בפנסיה בעתיד.